Skrivet av: Pär Eriksson | februari 16, 2012

Veckan som gått – w 7

På jobbet
Den här veckan har lokalmedia fyllts av rubriker och kommentarer om att ett antal politiker och tjänstemän planerar att resa till New York.

Eskilstuna är den tredje kommunen jag arbetar i. En sak som slagit mig är att Eskilstuna är aningen ”skotträdd” när det gäller att resa. Jag har den djupaste respekt för att det finns en historia och den berättas också för mig. Det handlar om bilden – rätt eller fel – att politiker och chefer tidigare genomfört resor som betraktats som onödiga.

Jag vet att jag kan komma att dra på mig eldgivning men jag tycker att Eskilstuna kommun reser lite jämfört med de kommuner jag tidigare arbetat i. Min erfarenhet är att en kommun måste vara offensiv i sina internationella kontakter. Jag tillhör dom som menar att vi ska vårda våra goda och många vänortskontakter.

Jag tillhör dom som tycker att vi ska ha många och täta kontakter med världen utanför Eskilstuna. Jag tycker att elever, lärare och andra medarbetare ska ha många och goda relationer med andra folk, länder och städer.

Jag tycker att politiker och chefer till och från ska vara på resande fot för att skapa kontakter och för att lära. Det är så en modern kommun och organisation formas.

Det fråntar oss inte ansvaret att vara noga med information och tydliga motiveringar varför vi reser. Samtidigt som vi ska lyssna och vara ödmjuka för den kritik som nu kommer från många Eskilstunabor om den planerade New York-resan så måste vi också ha politiker och tjänstemän som står för något, som orkar öppna upp Eskilstuna.

Under mina snart tre år i Eskilstuna har jag tagit emot besökare från våra nordiska grannländer, Tyskland, Kina, Indien, Thailand, Namibia och Ryssland. Men sällan svarat upp när de bjudit in. Det är inte bra och kanske också jag har blivit aningen ”skotträdd”.

I det lilla lokala så är vi ofta på resande fot samtidigt som vi också har många besökare. Själv träffade jag Socialdepartementet den här veckam för att diskutera Fortifikationsverkets framtid.

Jag vet också att vi den här veckan har besök från Stockholm, Gävle och Södertälje runt olika frågor.

Den här veckan så avslutade vi de sk dialogrundorna där vi under några timmar träffar respektive förvaltningsledning och går igenom 2011. Jag har skrivit det tidigare – jag önskar att fler fick lyssna på den här samtalen och på djupet förstå vad det är en kommun gör i vardagen.

För det är ett fantastiskt panorama som levereras – från förskola till demensvård, konstutställningar, bibliotek och fastighetsfrågor, räddningstjänst och miljöanalyser, vård av narkotikamissbrukare och vuxenutbildning, gatu- och parkunderhåll.

Eskilstuna har deltagit i NKI – Svenskt Kvalitetsindex. Metodiken bygger på intervjuer med Eskilstunaborna där de får värdera olika kommunala verksamheter. Det finns mycket att förbättra och sådana här undersökningar blir oftast en bra hjälp till förbättringar. Det som glädjer mig är att vårt resultat är bra i många delar.

Mitt Eskilstuna – mitt i Eskilstuna
Det är alltid roligt när Eskilstuna syns i positiva sammanhang. En sak slagit mig under de här snart tre åren som kommundirektör är att vi i några avseenden är i Sverigetopp och till och med i Europa- och världstopp.

Trots att jag bott och levt i Eskilstuna större delen av mitt liv så är det inte riktigt så jag sett min stad. Det kan bero på att jag bär på en frusen och gammal bild av Eskilstuna.

Jag har tidigare skrivit om många av våra företag som lever i den skarpaste av global konkurrens – och gör det bra. Jag har också lyft t ex International Baccularate på St Eskil som i några avseenden är i toppklass vad gäller resultat.

Och glöm inte idrotten. Just nu bidrar Torshälla med en golfspelare i den absoluta världstoppen och härom veckan blev gymnasten Jonna Adlerteg uttagen till OS. Och så detta GUIF som i förra helgen bjöd upp till stormatch mot ett av världens absolut bästa lag.

Det är också Eskilstuna. Det är också en berättelse om vår stad som är lika sann som den som berättas om arbetslöshet och sociala problem. Frågan är vilka av bilderna som tillåts dominera? Eller rättare sagt – vi kanske ska bli bättre på att våga berätta om båda.

På hemmaplan
Jag vet att jag missade en riktig högtidsstund i Sporthallen i lördags när GUIF spelade mot det tyska laget Rhein-Neckar Löwen. Men barnbarnet gick före.

Lilla B är ännu inte 3 år men tittar mig skarpt i ögonen och säger med stockholmsk accent ”farfar det heter inte dagis, det heter förskola…” Vad säger man?

Annars lyssnar jag mycket på Chip Taylor just nu.

Ha en bra helg!


Svar

  1. Hallå, klart det sticker i ögonen, hur många är ni, som åker? Från vilka förvaltningar är det? Själv är jag sjuk, ska åka på utlandsvård i 3 veckor, för att läka kroppen, har försökt att söka några fickpengar, för att kunna få följa med ut på middagar, med dom som är där, Klart jag blir sur irreterad, men du kan kanske hjälpa mig med 1500:- som en extra buffert, om du vill ha en diskution så är jag öppen för det/Tack

    • Hej Sylvia!
      Jag hoppas att Du är medlem i någon ”handikapporganisation” (motsvarande) som kan hjälpa Dig med kontakter i kommunen och landstinget etc.
      Kämpa på med Din rehabiliteringen av Din ohälsa så gott det går. Ge inte upp! Ligg på och kräv Din rätt till stöd. Ingen ska behöva ”diskrimineras” pga ålder, funktionsnedsättning eller sjukdom. Det sköter vår svenska lagstiftning och våra myndigheter om.
      Skriv gärna ett personligt brev till Pär Eriksson och beskriv i detalj Din situation och de problem Du ser i Dina omvärldskontakter. Pär lyssnar säker och vidarebefordrar Din synpunkter till ansvarig enhet inom kommunen. Lita på Eskilstuna kommun!
      Svensk välfärd är demokratisk, rättvis och omhändertagande. Ingen får lämnas ”utanför”! Alla har en röst, som är lika mycket värd. Använd Din röst! Detta är vi stolta över. Låt oss slå vakt om den svenska välfärdsmodellen och dess inbyggda värdegarantier.
      Lycka till!
      Mvh
      H-E Fredbäck

  2. Tack Sylvia för dina rader. Jag förstår att det sticker i ögonen. Jag tycker att det är bra att det blir en diskussion om hur kommunen agerar i olika frågor. Min erfarenhet genom åren är att resandet och de internationella kontakterna ofta leder till mycket synpunkter.

    Jag tror att det bottnar i att kommunerna många gånger är dåliga på att vara tydliga och ge en bra bild över varför vi har de här kontakterna.

    Många gånger uppfattas också resandet som att det är någon slags belöning och allmänna trivselresor. Det finns säkert sådana exempel men det är inte min erfarenhet under de här dryga 30 åren jag arbetat i offentlig sektor.

    Men jag gillar din rakhet och bra att ”du ger på”. Hoppas att du får en bra utlandsvistelse.

    Ha det bra
    Pär E

  3. Hej Pär!
    Fint att Du är (vågar vara) öppen i dina omdömen. Ärlighet och sanning vinner i längden. Men jag hoppas att Du även förstår och uppskattar konstruktiva synpunkter och det som uppfattas som negativ ”kritik”.
    Jag har för egen del en bakgrund som nationell expert och har samarbetat med och i branschorgan såväl i Sverige som utomlands. Har även under tre år jobbat som ministerierådgivare i ett arabland.
    Konferenser, kommittér och arbetsgrupper inom FoU och internationell standardisering. Trevliga och nyttiga kontakter. Man befann sig vid kunskapsfronten och fick uppleva många intressanta miljöer. Det är jag tacksam för.
    MEN! Visst förekom gruppresor med branschföreträdare och trivsamma representationsmåltider. Det hör till och bidrar till goda relationer (kamratskap). Man får dock vara försiktigt så att vänskapen inte leder till sk ”vänskapskorrupion”. Inte helt lätt.

    Min åsikt i NY-resan är att kommunen mycket väl kan representeras av Stadsdirektör, Borgmästare (politisk funktion) och säg högst tre högt kvalificerade kommunchefer/-specialister. Vidare må konsulter och branschfolk delta i rimlig praktisk omfattning. En viktig fråga är vem som leder delegationen och sköter alla kontakter före och efter resan. Om Stadsdirektören medverkar, så är det givetvis han (å ämbetets vägnar) som leder delegationen med stöd av en DUC som handlägger och bereder de praktiska frågorna kring resan. Det handlar ju om ett officiellt besök från Sverige. Ofta bör ambassaden informeras och vid behov hjälpa till.

    Gå nu gärna ut i pressen och informera öppet om studie-/kontaktresan och framhåll med tydlighet att resan har planerats omsorgsfullt och att en god reserapport är att förvänta. Öppen för ALLA!
    Det är ju ingen vanlig konferens- eller studieresa som som genomförs. Självfallet måste omvärlden bevakas i rätt ordning. Det ingår i Ert uppdrag!
    Som offentlig företrädare måste dock alltid en RESEBERÄTTELSE levereras . Den behöver inte vara alltför tung och detaljerad. Hänvisa till hemtaget (diariefört/arkiverat) material som alla kan få ta del av genom kontakt med Din utsedde handläggare NN.

    Ha nu en lärorik och upplevelseberikande tjänsteresa!
    Jag är tillfreds med en Stadsdirektör som kan kommunicera med sina ”uppdragsgivare” (taxpayers a.o.) . Det kan Du!

    Mvh
    Hans-Erik Fredbäck

  4. Tack Pär för dina återkommande verklighetsbeskrivningar.Om alla slutade kritisera allt och alla så skulle det vara ännu trevligare att bo i vår stad.
    Varför är det så få som uttrycker glädje över det positiva som sker i staden?
    Varför får alla fina ungdomar så lite utrymme i insändare och media.
    Alla brott små eller stora får spaltmetrar som vi inte har någon glädje av att läsa.
    Jag tror vår framtid är ljus om vi slutar gnälla om saker som inte passar.
    Om alla med åsikter försöker presentera sitt förslag till annan lösning kanske vi får en mer nyanserat debatt.

  5. Tack Sune för dina rader.

    Jag tror att det är en lång resa vi har. Vi är kanske ovana att få beröm och därför heller inte så benägna att lyfta upp det positiva. Men som du antyder vi kan bidra till att ge andra berättelser.

    Jag håller med dig att ungdomar får för liten plats. De har ofta ett annat perspektiv – det är också dom som ska ”ta över” och leva i Eskilstuna de närmaste femtio åren.

    Ha det bra
    Pär E


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Kategorier

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

Join 474 other followers